Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun estetiği, tüm yüz mimarisini göz önünde bulundurarak burnun işlevselliğine zarar vermeden hastanın isteği doğrultusunda burnu revize etmeyi amaçlar. Rinoplasti tipik olarak aşırı büyük veya küçük, çarpık veya yüzün geri kalanıyla uyumsuz olan bir burnun görünümünü iyileştirmek için yapılır. Burun estetiği hastanın estetik kaygılarını giderme amacının yanı sıra burnun fonksiyonel işlevlerini iyileştirmek için de yapılabilir.

Burun estetiğinin hedefleri daha iyi nefes almanın yanı sıra görünümü iyileştirmeyi de içeriyorsa işlem burun ucunun ya da burun deliklerinin yeniden şekillendirilmesini ve burnun yeniden boyutlandırılmasını içerebilir. Burun estetiğinin psikolojik etkisi kişi için oldukça önemli olabilir.

Rinoplasti Ne İçerir?

Rinoplasti öncesinde cerrah hastanın operasyonun risklerini ve faydalarını tam olarak anlamasını sağlamalıdır. Burun hassas kıkırdak ve kemikten oluşan oldukça küçük ve karmaşık bir yapıdır. Yapının bir kısmındaki küçük bir değişiklik, burnun geri kalanını etkiler. Bu nedenle rinoplastide doğal ve işlevsel bir sonuç elde etmek için cerrahın deneyimi ve bilgisi oldukça önemlidir. İşlem genellikle iki saat kadar sürse de karmaşık vakalar daha uzun sürebilir.

Rinoplasti Tekniği

Rinoplasti açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Açık teknikte cerrah burun delikleri arasında küçük bir kesi yapar ve burnun dış derisini yukarı doğru sıyırır. Bu cerrahın burun iskeletine açıkça müdahale etmesini ve şekillendirmesini sağlar. Cerrah kemik ve kıkırdak yapısını yeniden oluşturur. Kesilerin burun derisi üzerindeki doğal kırışıklıklar üzerinde yapılması nedeniyle dikiş izleri hemen hemen fark edilmeyecek kadar küçüktür. Kapalı burun ameliyatına kıyasla daha az hassasiyet gerektirir.

Kapalı teknikte ise tüm kesiler burun iç duvarlarında yapılır, kemiğe ve kıkırdağa erişim sınırlı dar açıklıklar sayesinde gerçekleşir. Ancak burnun dış derisinde görünür bir iz bırakmaz ve açık tekniğe kıyasla daha kısa süren bir operasyondur. Kanama riski azdır ve hasta günlük yaşamına daha hızlı döner. Günümüzde pek çok prosedür kapalı teknikle yapılabilirken daha karmaşık durumlarda açık tekniğin kullanılması gerekebilir.

Revizyon Rinoplasti

Daha önceden uygulanmış rinoplastinin neden olduğu şekil veya fonksiyonel bozuklukları düzeltmek için zaman zaman revizyon rinoplasti işlemi gerekebilir. Genellikle kıkırdağa ihtiyaç duyulması ve yara izi yaratma potansiyeli nedeniyle ilk renoplastiden daha zor bir operasyondur. Bu nedenle deneyimli ve bilgili bir cerrah tarafından yapılması önemlidir. Bu işlemde kıkırdağın kulak veya kaburgadan alınıp burun içinde yeniden şekillendirilmesi gerekebilir.

Rinoplasti Sonrası İyileşme

Rinoplasti sonrası hasta birkaç gün boyunca göz çevresinde morarma ve şişlik, burun bölgesi çevresinde ağrı, hafif burun kanaması ve burun tıkanıklığı veya baş ağrısı yaşayabilir. Morluklar ve şişlikler genellikle iki ila üç hafta içinde kaybolur, hastaların çoğu normal rutinlerine on gün içinde dönerler.

Burun iskeletini korumak için hastaların burunlarının içine ve dışına ateller yerleştirilir, yaklaşık bir hafta sonra ise çıkarılır. Bununla birlikte hasta göz altındaki morarmalar ve atel kullanımı nedeniyle sosyal ortamında kendini kötü hissedebilir. Ayrıca hastalar operasyondan sonra iki ila üç hafta boyunca koşu ya da yüzme gibi yorucu etkinliklerden kaçınmalı ve dört ila beş hafta boyunca gözlük takmamalıdır.

Rinoplasti sonrası oluşan şişliği azaltmak için birkaç gün boyunca hastanın başını yukarıda tutmasının faydası olacaktır. Ayrıca kişi sıcak banyolardan kaçınmalı, burnundaki baskıyı önlemek için ağzı açık hapşırmalı, işlemden sonra dört ila altı hafta boyunca yorucu egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır.

Burun Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Rinoplastide ciddi komplikasyon yaşanma ihtimali oldukça düşüktür ancak işlem burnun hassas kemik ve kıkırdak çerçevesini değiştirmeyi içerdiğinden cerrahi beceri gerektirir. Nadiren de olsa yaşanabilecek komplikasyonlar arasında kalıcı solunum zorluğu, koku alma duyusunda hasar, ağır burun kanaması, damarda kan pıhtısı oluşması, anesteziye bağlı alerjik reaksiyon ve enfeksiyon sayılabilir.

Cerrah bu risk ve komplikasyonların yaşanma ihtimalini ve ortaya çıkarsa nasıl tedavi edileceğini hastaya açıklamalıdır.